DERS PLANI
Okulu : ATATÜRK ANADOLU LİSESİ
Ders : TÜRK EDEBİYATI
Sınıf :
9/C
Tarih :
03.11.2014
Süre :
40
Ünite :
Anlatma esasına dayanan edebi metinler
Konu :.Anlatma
esasına dayalı metin incelemesi
Hedef ve Kazanımlar
|
Amaç :Tanzimat Dönemi hakkında edindiği bilgileri metin
üzerinde kullanabilmek.Edebî metinleri yapı, tema, dil, anlatım ve anlam
bakımlarından yazıldıkları dönemin zihniyetiyle ilişkilendirmek.Metinlerin
sosyal hayatla ilişkisini belirlemek.Türk insanının kültür, anlayış ve zevk bakımından
gelişmesini kavramak.
Öğrencilerin; kazandıkları yöntem ve dikkatle karşılaştıkları her türlü yazılı ve sözlü metni anlamalarını, değerlendirmelerini ve yorumlamalarını sağlamak.
Kazanımlar: İncelediği metnin Tanzimat
Dönemi zihniyeti ile ilişkisini belirler.
Tema, yapı, dil ve anlatım bakımlarından önceki metinlerle ilişki
kurar.Metnin, kendisinden önceki metinlerden etkilenip etkilenmediğini
belirler.Metnin yazıldığı dönemdeki sosyal ve siyasal yapısından etkilenip
etkilenmediğini fark eder.Sanatçının gelenekle
ilişkisini belirler. Metnin
anlamının nasıl oluştuğunu açıklar.Metnin anlamının özelliklerini
belirler.Metindeki anlamın bilimsel eserlerin anlamlarından farklılığını
araştırır.Metni anlamada ve yorumlamada okuyucunun önemini fark eder.Metni
yorumlayarak güncelleştirir.Okuduğu metinler arasındaki benzerlik ve
farklılıkların ayrımına varır ve bunları ifade eder.
|
||
Yöntem-Teknikler
|
Anlatım, metin okuması,örnekleme,
soru-cevap,yorumlama,kavram haritası, beyin fırtınası.
|
||
Araç ve Gereçler
|
Ders kitabı,çeşitli sorular,
İntibah adlı roman.
|
||
Öğrenme
Öğretme Etkinlikleri
|
Sözel dilsel
|
Konunun öneminin ve teknik
bilgilerin sözel olarak anlatımı.
|
|
Doğacı
|
Edebi eser doğa ilişkisi
hakkında görüş sunumu.Edebi eserdeki tasvir hakkında yorum yapma.
|
||
Sosyal-Kişiler Arası
|
Türk kültüründeki değişimin
kişi-toplum ve edebiyata olan etkilerinin belirtilmesi.
|
||
Mantıksal-Matematiksel
|
Öğrendiği bilgiler ışığında
sorular sorarak bilgilerini hatırlama ve derste edindiği bilgiler ile ilgili
konuşarak yeni bilgiler edinmesini sağlama.
|
||
İçsel Bireysel
|
Tek tek öğrencilerin konuyu
kavradıklarına ilişkin dönütler arama.
|
||
Görsel Uzaysal
|
Sorulara verilen cevaplarda
bekleme süresi ve görselliği sağlamak.
|
||
Özet
|
örnek metinler yoluyla edebi eser,metin ve gelenek,
dil ve anlatım , tema , anlama v e yorumlama üzerinde durularak metin tahlil
etme üzerinde durulacak.
|
||
Bireysel Öğrenme
Etkinliklerini Ölçme-Değerlendirme
|
1.Bir metnin edebi olup olmadığına nasıl karar verirsiniz?
2.Bir metinde olay örgüsü ne kadar önemlidir?
3.Anlatmaya bağlı edebi metinlerde dilin kullanımıyla ilgili neler
söyleyebilirsiniz?
4.İncelenen metinlerin yapısı
hakkında bilgi veriniz.
5.İncelenen metinlerin olay,karakter,yer,zaman öğeleri hakkında neler
söyleyebilirsiniz?
|
Diğer Derslerle ilgisi
|
Anlatım tekniği tüm
derslerde kullanılan bir yöntem olduğu için hikayeleme yönteminin teşviki
sağlanmalıdır.Öğrencinin kendisini ifade etmesine tüm derslerde müsaade
edilmelidir.
|
Planın Uygulanmasına
İlişkin Açıklamalar
|
Planı yapılan konu
hedeflenen sürede anlatılmıştır.
|
Ödevlendirme
|
Öğrenciler ders
kitaplarındaki Gülen Nar ile Ağlayan Ayva metni ile Altay Türklerinin
Yaratılış Destanını okuyarak bilgi
sahibi olacaklar ve bir dahaki derste hazır bulunacaklar.
Masal ile destan hakkında
ön bilgi edinecekler.
|
BANU AYRAK
UYGUNDUR
TÜRK DİLİ ve EDEBİYATI ÖĞRETMENİ ORHAN CURAOĞLU
OKUL MÜDÜRÜ
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder